Autor Wątek: Gry miejskie - bezpieczeństwo  (Przeczytany 184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Gry miejskie - bezpieczeństwo
« dnia: Września 26, 2012, 20:54:26 pm »
Wydzieliłem wątek - warto poświęcić kwestii bezpieczeństwa oddzielny temat. {Sly}

   (...)
       Miałam tylko jedna nieprzyjemną sytuację, kiedy dwójka szybkich jak błyskawica smarkaczy w ciągu sekundy rozwaliła mi całe przygotowane do wykonania zadanie- rozrzuciły rozstawione zielone jabłka, a ja ( zupełnie ślepa bez okularów) nie byłam w stanie ich pozbierać w (zielonej) trawie -dobrze że miałam zapasowe zadanie. Na tym nie skończyli, chcieli mi powyrywać pióra z kostiumu. Ale zachowałam spokój i zagroziłam policją, smarkacze zwiewali aż się kurzyło.
       Bardzo mnie ucieszyła grupa młodzieży która rozbiła się z fajeczkami i piwkiem na pobliskiej ławeczce- po jakiś 10 minutach zaśmiewania się z mojego piania i skubania piórek, zgłosili ochotę do wzięcia udziału w grze. Veni, Vidi, Vici ;)
       

Dobrze, że wspomniałaś o tym incydencie. Zastanawiam się, czy da się jakoś z tym walczyć. Teraz mieliśmy jeden problem, ale im gra większa tym takich numerów może być więcej. Szczególnie jeśli gramy na Gocławiu obok szkoły macierzystej, w której co poniektórzy wiedzą jest i było trochę rozpuszczonej (delikatnie mówiąc) młodzieży. Jeden z drugim jak zechcą mogą zdrowo napsuć krwi. Czy powinniśmy mieć porządkowych? kogoś pilnującego czy właśnie jakiś mały troll nie rozwala stanowiska gry?
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2012, 23:20:56 pm wysłana przez Sly »



Offline Medico

  • Epidemia
  • ****
  • Wiadomości: 793
  • Attack: 215
    Defense: 152
    Attack Member
  • Reputacja 47
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #1 dnia: Września 26, 2012, 21:46:15 pm »
nie wiem, mnie tam wszystkie gocławskie dresiki znały z widzenia i byli raczej zakłopotani przy przy mnie anieżeli niesforni. porządkowi nie dadzą rady ogarnąć całego terenu gry, dwydaje mi się że każdy z nas powinien indywidualnie wiedzieć jak się przed czymś takim uchronić
"W żadnym z miast na świecie śnieg nie ma tak krańcowych humorów jak w Warszawie; nigdzie nie potrafi tak szybko i tak beznadziejnie zmienić się w brudne, dręczące błoto, ale też nigdzie nie pada z takim wdziękiem jak w tym mieście." Zły, Tyrmand

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #2 dnia: Września 26, 2012, 22:03:39 pm »
Ciebie znały i się bały, ale nie sądze aby reszta miała takie kontakty i wpływy. Indywidualne radzenie na czym ma polegać? uważam, że powinniśmy mieć, że tak powiem, jakieś procedury na to.

Offline Sly

  • Prawa ręka lewej nogi
  • Pandemia
  • *****
  • Wiadomości: 1169
  • Attack: 284
    Defense: 428
    Attack Member
  • Reputacja 51
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #3 dnia: Września 26, 2012, 23:17:56 pm »
Porządkowi to problem przede wszystkim finansowy. Bo to już raczej nie wolontariat. Możemy teoretycznie poprosić jakąś grupkę karczków ( albo nawet i nie ), żeby chodzili po stanowiskach i pilnowali, ale to ma lekki posmak mafijnej samowolki. Zresztą jak tacy porządkowi zobaczą tych nicponi, to co mają zrobić? Grozić?
Więc jeśli już to chyba ochrona profesjonalna, która po pierwsze straszy mundurem, po drugie jakieś tam swoje metody i uprawnienia pewnie mają, ale to są jak wspomniałem na początku, dodatkowe koszta. Inna sprawa, że to raczej powinien główny organizator pokrywać i załatwiać - Klub Kultury czy szkoła.

Procedury na pewno są potrzebne, choćby dla komfortu psychicznego aktorów grających postacie. W jakiej sytuacji mogą poratować się odejściem ze stanowiska? Kogo mają powiadomić o sytuacji? Itp. Dobrze by było podpatrzeć i/lub podpytać innych jak sobie z tym radzą.

W ogóle to jest kwestia z której chyba warto wydzielić oddzielny temat i zaraz to zrobię, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej gry o Orlętach Lwowskich.
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2012, 14:13:08 pm wysłana przez Sly »
work, work

Offline Medico

  • Epidemia
  • ****
  • Wiadomości: 793
  • Attack: 215
    Defense: 152
    Attack Member
  • Reputacja 47
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #4 dnia: Września 27, 2012, 09:11:41 am »
Wydaje mi się,  że tego typu sytuację są bardzo sporadyczne, uważam że zbyt poważnie do tego podchodzimy, nie chodzi mi o lekceważenie tematu,  ale na pewno kwestia wynajmowania ochrony jest lekko przesadzona. 
Jeśli już mamy ustalać jakieś procedury to wpierw powinniśmy ustalić jakie "zagrożenia " są prawdopodobne.  Bo to była raptem grupka nieszkodliwych dzieciaków,  którą zaczepić może nas w każdej sytuacji , wydaje mi się że czas kiedy gramy wręcz chroni nas przed groźniejszymi zagrożeniami , typu kradzież, bo raczej nikt nie pomyśli o nas jako o posiadaczu grubszego portfela.
Reasumując, stwierdźmy co nam grozi, a potem ustalajmy metody przeciwdziałania.
"W żadnym z miast na świecie śnieg nie ma tak krańcowych humorów jak w Warszawie; nigdzie nie potrafi tak szybko i tak beznadziejnie zmienić się w brudne, dręczące błoto, ale też nigdzie nie pada z takim wdziękiem jak w tym mieście." Zły, Tyrmand

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #5 dnia: Września 27, 2012, 13:39:07 pm »
Bezpieczeństwo jest ważne ale tu się wdarła lekka przesada. Mówiąc procedury miałem raczej na myśli sposoby postępowania w takich sytuacjach. By może Marta zachowując się w określony sposób taką procedurę opracowała. W żadnym razie, nie powinniśmy angażować grup ochrony, wygeneruje to nam same problemy już o kosztach nie mówiąc. Dla mnie wystarczyła by wiedza przekazana wszystkim graczom i uczestnikom danej gry, jestem zaczepiany co powinienem zrobić, do kogo zadzwonić, powinienem mieć numery, które mi pomogą opanować sytuację. Powtórzę procedury to sposoby zachowania, prewencyjna wiedza i jakieś tam umiejętności. Nie wiem, co można tu jeszcze powiedzieć poza tym, że organizatorów eventów, gier w przestrzeni publicznej trzeba przeszkolić.

A przy okazji temat zagrożenia jest tu zdecydowanie za wąski. W pewnym stopniu zagrożeniem jest i straż miejska, tu też potrzebna wiedza i procedury.


Offline Sly

  • Prawa ręka lewej nogi
  • Pandemia
  • *****
  • Wiadomości: 1169
  • Attack: 284
    Defense: 428
    Attack Member
  • Reputacja 51
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #6 dnia: Września 27, 2012, 14:29:19 pm »
Wspomniałeś też o grupie porządkowej, więc się do tego odniosłem :)
Czyli wychodzi na to, że potrzeba po prostu dyskusji z aktorami na ten temat. Prostej informacji o tym, że mają o takim czymś informować organizatorów i nie wdawać się w sprzeczki. Zaś wszelkich oficjeli typu policja, straż miejska, dozorcy informować o tym, że odbywa się gra miejska X, organizowana przez Y, w ramach imprezy Z i/lub zgłoszona do odpowiednich władz.

A co z kwestią ubezpieczeń? Bo jeżeli wolontariusze nie robią u nas dłużej niż 30 dni, to mamy obowiązek załatwić im ubezpieczenie NNW. Myk polega na tym, że póki co nas jako takich nie ma, czyli właściwie to wszystko powinni załatwiać nasi zleceniodawcy. Mamy tu jakichś przyszłych biurokratów?
work, work

Offline whitequeen

  • Białko
  • **
  • Wiadomości: 129
  • Attack: 89
    Defense: 86
    Attack Member
  • Reputacja 18
  • Płeć: Kobieta
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #7 dnia: Września 27, 2012, 18:55:30 pm »
   1. Stoję sobie sama na punkcie na środku pola, do następnego punktu mam ok. 1,5 km przez las. Do zadania mam 2 grupy po 10 osób. Przy mnie stoi właścicielka pola i drze się ze jej trawę depczemy i że wzywa policję. Młodzież gimnazjalna wyzywa ja od kurew.  Ich opiekunowie palą w oddaleniu papierosy i maja wszystko w dupie. Główny organizator nie odbiera, drugi też, trzeci mówi że  spoko, nie przejmuj się, ale przyjść nie mogę bo jestem oddalony o 5 kilometrów.
   2. Grupa 6 licealistów próbowała mi ściągnąć kurtkę, bo w kieszeni miałam kartkę z odpowiedziami na zadania.
    Teraz wspominam te sytuacje na luzie, bo sobie poradziłam i wyszłam bez szwanku, ale nie chciałabym żeby któraś z moich małych siostrzyczek przez to przechodziła :)
    To czego się nauczyłam:
a) Zawsze miej kontakt do co najmniej 3 innych osób z grupy, a szczególnie do organizatorów.
b) Zawsze miej naładowaną komórkę przy sobie,
c) Zawsze lepiej co najmniej 2 punkty ustawić dość blisko siebie, żeby w razie czego pomagać sobie nawzajem,
d) Nie czuć się odpowiedzialny za graczy
e) ani solidarny z nimi jeśli robią coś co ci się nie podoba
f) nie wstydzić się prosić ludzi nawet spoza grupy o pomoc, czasami nie jesteś w stanie poradzić sobie z czymś zupełnie sam a potrzebujesz pomocy natychmiast,
g) zawsze zachowywać zimna krew i nie wdawać się w żadne kłótnie.
h) pamiętaj że twoje zdrowie jest ważniejsze niż jakakolwiek gra :)

.

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #8 dnia: Września 27, 2012, 19:14:42 pm »
Sly nie mam pojęcia o jakich ubezpieczeniach piszesz, dlaczego niby mielibyśmy jakieś ubezpieczenia komuś opłacać??? mieliśmy umowę z klubem ale jakoś nas nie ubezpieczyli, to by dopiero było zabawne. Pomijam fakt, że robimy zwykłą "imprezę rekreacyjną", to od kiedy nawet biorąc pod uwagę, że wprowadzimy umowy o dzieło, należy kogoś takiego ubezpieczyć? Chyba, że rozmawiamy tu już o realnym zatrudnieniu, ale mam szczerą nadzieję, że tak daleko nie zaszliśmy :)

Grupa porządkowa, to raczej sugestia tego, żeby wyznaczyć takiego Adama rowerowego czy innego biegacza, który będzie sprawdzał na bieżąco czy mamy spokój, czy nic się na stanowiskach nie dzieje i taka Marta nie szarpie się z debilami. Oczywiście wtedy i tak konieczne jest aby orgowie mogli odpowiednio szybko dotrzeć na miejsce problemu, ale przynajmniej osoba prowadząca dany element gry nie jest pozostawiona sama sobie. Czyli primo komunikacja sprawna i otwarta, secundo zimna krew :). Ta dyskusja co Sly wspominasz to konieczność, albo może nie dyskusja, wyraźne przekazanie tego co mają  takiej sytuacji robić.

Offline Sly

  • Prawa ręka lewej nogi
  • Pandemia
  • *****
  • Wiadomości: 1169
  • Attack: 284
    Defense: 428
    Attack Member
  • Reputacja 51
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #9 dnia: Września 27, 2012, 19:53:05 pm »
Zdaje się, że część osób dostała zaświadczenie o tym, że pomagali w ramach wolontariatu tak? "A prawo mówi": http://www.wolontariat.org.pl/strona.php?p=844
Czyli jak rozumiem prawnie tylko ty organizowałeś tę grę i nie było żadnych wolontariuszy, skoro twierdzisz, że nie wiesz o czym mowa.

Marta, to cytat jak rozumiem, tylko skąd?
work, work

Offline whitequeen

  • Białko
  • **
  • Wiadomości: 129
  • Attack: 89
    Defense: 86
    Attack Member
  • Reputacja 18
  • Płeć: Kobieta
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #10 dnia: Września 27, 2012, 20:19:41 pm »
Cytat...? W sensie mój ostatni post? Nie, to moje autentyczne przeżycia z 2 gier w których byłam wolontariuszką w pierwszej klasie gimnazjum :D
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2012, 20:21:56 pm wysłana przez whitequeen »
.

Offline Sly

  • Prawa ręka lewej nogi
  • Pandemia
  • *****
  • Wiadomości: 1169
  • Attack: 284
    Defense: 428
    Attack Member
  • Reputacja 51
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #11 dnia: Września 27, 2012, 20:21:55 pm »
Aha, to przepraszam. Miałem wrażenie, że mówiłaś wcześniej, że Skrzydlate to Twoja pierwsza gra miejska, stąd podejrzenie o cytat :P
No więc jak widać jest się czego obawiać.
work, work

Offline whitequeen

  • Białko
  • **
  • Wiadomości: 129
  • Attack: 89
    Defense: 86
    Attack Member
  • Reputacja 18
  • Płeć: Kobieta
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #12 dnia: Września 27, 2012, 20:30:11 pm »
   Faktycznie większość gier w których brałam udział działa się w lesie a nie w mieście :) Nie ma się czego obawiać, wystarczy dobra organizacja, szybka reakcja i świadomi uczestnicy. (Trening samoobrony też nie zaszkodzi, ja byłam po 2 latach Aikido :D)
   Własnie- ważne jest tez żeby wolontariusze wiedzieli ze takie przypadki maja zgłaszać i ze w razie czego będą mieli w nas jakieś wsparcie, a nie że ich olejemy ( jak to się stało w moim przypadku :) )

Khem, ale dosyć już słodkich wspominek, przed Orletami trza przeprowadzić rozmowę z uczestnikami.
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2012, 20:46:29 pm wysłana przez whitequeen »
.

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gry miejskie - bezpieczeństwo
« Odpowiedź #13 dnia: Września 27, 2012, 20:41:28 pm »
Jedna jedyna sugestia, nie używamy określeń, które ludzie dawno temu poddali totalnej biurokratyzacji, czyli żadnych imprez masowych, żadnych wolontariatów i tym podobnych.

Tags: