Autor Wątek: Rodzaje LARPów  (Przeczytany 440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Rodzaje LARPów
« dnia: Maja 26, 2008, 15:49:24 pm »
Pozwolę sobie wyodrębnić kilka gatunków gier, może się to komuś przyda a może wywoła jakąś dyskusję. Każdą z nich można łatwiej bądź trudniej zorganizować. Większość mnie interesuje.

1. LARP cykliczny. Swobodny bez większych ograniczeń. Zasadą główna jest swoboda działań. Wystarczy działać z charakterem postaci, odgrywać jego silne i słabe strony aby sprawić, że gra będzie przyjemna. W tym rodzaju larpa, gracze spotykają się w określonych odstępach czasu, grają tymi samymi postaciami, rozwijają je i starają się osiągnąć cel wybrany samemu bądź przydzielony przez organizatora. Często pomiędzy takimi grami gracze mogą i rozwijają swoje postacie (tzw.: downtime). Myślę, że ten rodzaj jest abrdzo ciekawy bo po pierwsze ma największe możliwości i po drugie jest totalnie nieobliczalny -intrygi założone przez MG często przeobrażają się w całkiem coś innego niż planował.

1a. LARP jednostrzałowy. Wszystko jak w larpie cyklicznym z tą różnicą, że gra opiera się na specjalnie przygotowanym scenariuszu. Gracze dostają swoje postacie i cele, gra kończy się i nie jest kontynuowana. Być może taki układ sprawia, że gracze bardziej koncentrują się na grze a nie na przetrwaniu.

2. LARP stacjonarny. Gra na zdecydowanie mniejszą skalę. Opiera się na odgrywaniu postaci i określonych scen. Gracze grają postaciami stworzonymi specjalnie do tej gry, często przebywają w jednym pomieszczeniu, starają się swoimi postaciami wzbogacić świat i klimat. W tym rodzaju gry możliwe są sztuczki aktorskie, sceniczne - zatrzymywanie czasu, chór, gra miejscem itd itd. Nie liczy się tu rozwój postaci liczy się sama satysfakcja z gry. Najważniejsze by dobrze odegrać postać nawet jeśli skończy się to śmiercią.

3. LARP bitewny. I tu możliwości jest równie dużo jak w każdym innym. Podstawa to oparcie gry na walce - i bez znaczenia czy będzie to walka bronią białą, palną czy workami z wodą. Grunt aby była walka. Przeważnie w takiej grze intrygi są albo bardzo proste albo nie ma ich wogóle. Często alrp bitewny bardziej przypomina grę terenową niż grę rpg. Odgrywanie postaci jest mocno uproszczone i nikomu to nie przeszkadza (przynajmniej nie powinno). Warianty mogą określać czas, warunki zwycięstwa, poziom realności itd itd.

4. LARP wędrowny. Taki rodzaj to może nie rodzaj tylko pomysł, który mam ale nie pasował do innych kategorii. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie cyklu gier opartych na wędrówce. Cała gra toczy się w marszu, narzucamy czasy (bo coś goni, bo coś boli, bo ktoś czeka itd) i narzucamy miejsca. Gracze wędrując odgrywają postacie, słabszych trzeba nieść chorych dobijać :) żartuje ale wyobrażam sobie taką wędrówkę z Warszawy do Otwocka na przykład przez Lasy z bardzo licznymi przerwami na wstawki fabularne, na walkę itd.

5. Gra miejska/ Gra leśna.
W danym terenie rozmieszczone są punkty kontrolne z których można się czegoś dowiedzieć, w zależności od wariantu gra może być czystą zabawą terenową albo grą fabularną. W przypadku gry fabularnej poza punktami kontrolnymi gracze odgrywają postacie i starają się wczuć w zadane realia. Dodatkowe atrakcje w stylu unikanie kontaktu z brunetami, albo strach przed ludźmi uatrakcyjniają grę. Przykładem fabularnej gry miejskiej są larpy w realiach Wampira. Tam każdy gracz jest wampirem, chodzi po mieście i udaje, że nie gra:) konflikty między graczami rozwiązuje się skomplikowaną grą papier -nozyce (ale z rozbudowanymi zasadami).
Przykład gry miejskiej nie fabularnej to akcje organizowane przez gazety rózne i mające na celu poznanie miasta, danego terenu, zapoznanie się z jego historią itd.

6. Poszukiwanie skarbu.
To właściwie rodzaj gry miejskiej/ lesnej. Gracz dostaje mape i dalej działa sam, musi cos odnaleźć, zebrać wskazówki i wykopać - wydobyć skarb.


« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2008, 10:59:07 am wysłana przez Szept »



Offline SolarStone

  • Epidemia
  • ****
  • Wiadomości: 598
  • Attack: 62
    Defense: 0
    Attack Member
  • Reputacja 33
  • Płeć: Mężczyzna
  • cp tp zg oyzdeszipud ep chpudyr
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 27, 2008, 10:47:10 am »
Po mini larpie i wojnie ogrodnikow mialbym ochote na ten LARP wedrowny...to mze byc calkiem calkiem ;]
Polak...¦D

Offline Kruk

  • Crooked
  • Epidemia
  • ****
  • Wiadomości: 522
  • Attack: 154
    Defense: 89
    Attack Member
  • Reputacja 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Virus kona
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 27, 2008, 11:09:50 am »
a ja po mini larpie i wojnie chciałbym jeszcze raz wojnę, i jeszcze, i jeszcze... a tak serio to ten wędrowny ardzo mi się spodobał
-A dokąd zmierzasz? - zawołał.
Dlaczego nie?
-Na krańce Ziemi!- odkrzyknąłem.
Podskoczył nagle na czubku swych rozbitych wrót.
-Szczęśliwej drogi, Corwinie!- wrzasnął.
Pomachałem mu. Rzeczywiście, dlaczego nie? Czasem cholernie ciężko odróżnić tancerza od tańca.

R. Zelazny "Dworce Chaosu"

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 27, 2008, 11:57:34 am »
Mi też podoba się wędrowny, dużo pomysłów do niego pasuje, zobaczymy może uda się zorganizować - o ile dacie radę iść kilkadziesiąt kilometrów i jeszcze grać.

Offline Greed

  • Keyblademaster
  • Wirus
  • ***
  • Wiadomości: 341
  • Attack: 97
    Defense: 95
    Attack Member
  • Reputacja 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • I will die with You, partner.
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 27, 2008, 18:03:29 pm »
wiesz co? samo dojście do miejsca ostatniego larpa, mogły by być z powodzeniem samo w sobie wędrownym larpem! I mielibyśmy trzy! (wędrowny-właściwy-wędrowny powrót)
Shoot me in the face! Shoot me in the face!

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 27, 2008, 20:45:39 pm »
No co ty Greed taki spacer nazywasz od razu wędrówką? mówiąc o larpie wędrownym planowałem coś dłuższego, idziemy np do Celestynowa lasami a wracamy pociągiem, albo i dalej do bunkrów w Glinie. Widzę, że ten typ budzi największe zainteresowanie.

Kijek

  • Gość
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 28, 2008, 21:03:11 pm »
jestem za larpem wędrownym ale jak już wspomiano po mini i wojnie
ale ten dystans to mozna skrócić moze do 20 km ale kilkadziesiąt to lekka przesada
a przynajmiej dla mnie
a tak wogule to było by niesamowicie trudne do zorganizowania dla orgów

Kubala

  • Gość
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 28, 2008, 22:38:03 pm »
nie wiem co za problem w ustaleniu którą ścieżką pójdziemy...
A co do organizacji- to nawet możemy być np. prowadzeni przez Szepta <lub jakiegoś orga tajniaka> a cienista z pomocnikiem będzie biegła kilometr przed nami i ustawiała znaczki, chorągiewki i karteczki. To pozwoliłoby uniknąć pomylenia trasy

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 28, 2008, 23:03:15 pm »
Hehe tak Kubala zakładając, że Cienista się nie zgubi, z tego co mi się widzi chciałbym pójść przedmościem Warszawy ale w tym terenie bywaja rózne atrakcje.
Organizacyjnie będzie ciężko ale to co napisał Kubala to idealne rozwiązanie, ktoś znający świat może ja prowadzi grupę, tworząc historię, siejąc panikę itd, itd -mógłby tu powrócić pewien irytujący niektórych bohater a z przodu idzie kilku orgów i rozstawia karteczki inne dodatki. Mam wizję, pomyslę ale narazie zobaczymy jak przetrwacie wizje do mini.

Kubala

  • Gość
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 28, 2008, 23:23:00 pm »
wbrew ogólnemu obrazowi jestem skromnie ujmując kopalnią pomysłów- czasem szalonych, no ale cóż- jak kopiesz węgiel, możesz trafić na siarkę ^^

Offline Cień

  • Wirus
  • ***
  • Wiadomości: 474
  • Attack: 86
    Defense: 83
    Attack Member
  • Reputacja 65
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 28, 2008, 23:30:47 pm »
No brawo Kubala, więlkie dzięki za docenienie i umieszczenie w ewentualnej sytuacji. Ale szczerze odległość do 40 km jest spokojnie do przebycia dla przeciętniaka. Kijek jeśli miałbyś z tym problem pora wziąść się za sporty:D Polecam. Mówią, że sport to zdrowie :P
Z orientacją u mnie też nie najgorzej, choć przyznam, że wolałabym mnie j abstrakcji niż więcej. Tak czy inaczej chętnie się najmę do czegokolwiek :).
Never fear shadows, for shadows only mean there is a light shining somewhere near by.

Kubala

  • Gość
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 28, 2008, 23:38:17 pm »
dobra, jak już chwalą, to się popiszę ^^

Do oznaczania kierunków <strzałki itd.>
-Taśma klejąca w kolorze... jasnym <biała/żółta> głowny powód? stosunkowo łątwo się zrywa, nie zanieczyszcza, nie niszczy mienia... no i jest widoczna ^^

- Smaczki A'la zagadki <mini> logiczne w stylu "znajdujemy kartkę, jest na niej napis "najciemniej pod" no to główkujemy chwile i odkrywamy ze chodzi o latarnie. potem idziemy i cala droge ogladamy kazda latarnie jaka spotykamy.

-Tajemniczy wędrowcy ^^

 a kijek nie w formie bo obojczyk- prosimy o wyrozumiałość ;D

Offline Cień

  • Wirus
  • ***
  • Wiadomości: 474
  • Attack: 86
    Defense: 83
    Attack Member
  • Reputacja 65
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 28, 2008, 23:46:16 pm »
Ja bardzo wyrozumiała jestem, ale wiem na których kończynach się normalny człowiek porusza.
« Ostatnia zmiana: Maja 28, 2008, 23:52:08 pm wysłana przez Cień »
Never fear shadows, for shadows only mean there is a light shining somewhere near by.

Kubala

  • Gość
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 28, 2008, 23:50:51 pm »
tu chodzi bardziej o to, że musiał trochę leżeć... i sie chłopak... jakby to delikatnie ująć... no oponka ^^

Kijek

  • Gość
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 28, 2008, 23:51:48 pm »
może i tak ale przez ów obojczyk nie ruszałem sie przez 2 miesiące więc formę utracilem
a co do sportów to uprawiam ich dużo naprawde

Tags: