Autor Wątek: Rodzaje LARPów  (Przeczytany 439 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cień

  • Wirus
  • ***
  • Wiadomości: 474
  • Attack: 86
    Defense: 83
    Attack Member
  • Reputacja 65
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 28, 2008, 23:56:38 pm »
Bynajmniej nie naskakuję na nikogo, ale ja 7 razy w gipsie byłam i formy nigdy nie straciłam. Rozumiem, obojczyk wygrywa z moimi złamaniami , bo ja tylko ręce i nogi łamałam:D. Jednakże chodzenie można uprawiać i z zagipsowanym obojczykiem, ale chyba ty Kijek w gipsie nie siedziałeś z tego tytułu. Z resztą co za różnica jakie utrudnienia. Ważne, żeby forma była, bo ma być. Więc pobiegaj sobie nieco, schody w ilościach mnogich pozaliczaj, przysiady może :) coś ciekawego do uprawiania zawsze się znajdzie.
Never fear shadows, for shadows only mean there is a light shining somewhere near by.

Offline Medico

  • Epidemia
  • ****
  • Wiadomości: 793
  • Attack: 215
    Defense: 152
    Attack Member
  • Reputacja 47
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 21, 2009, 23:31:07 pm »
Ostatnio pojawił się nowy rodzaj larpa mianowicie coś w deseń tego co działo się w piątek.
Gracze idąc na takie wydarzenie mają okazje odczuć silne emocje  i maksymalnie wczuć się w swoją postać, nie wczuć, stać się kimś innym. W dużej mierze gracze sami tworzą wydarzenia jakie się pojawiają. Org, nie ma wpływu na to jakie zdarzenia stworzą gracze, lecz sam także może je tworzyć. Org jest tam tylko po to aby grac razem z innymi i również odczuwać wielkie emocje. Co jakiś czas odgrywane są zdarzenia, które stworzą gracze. Taka wizualizacja sprawia, że gracz jeszcze bardziej wszystko przeżywa, nawet jeśli gra się inną postać. Na takie larpy nie potrzeba dużego przygotowania, wszystko dosięga gracza dopiero w trakcie gry oraz po jej skończeniu.

Szept i ja chcielibyśmy wiedzieć ile osób byłoby czymś takim zainteresowanych. Robienie takich gier nie wyklucza dram i reszty LARPów, ale może bardzo urozmaicić repertuar.
Pozdrawiam Medico.
"W żadnym z miast na świecie śnieg nie ma tak krańcowych humorów jak w Warszawie; nigdzie nie potrafi tak szybko i tak beznadziejnie zmienić się w brudne, dręczące błoto, ale też nigdzie nie pada z takim wdziękiem jak w tym mieście." Zły, Tyrmand

Offline Szept

  • Wszechzagłada
  • ******
  • Wiadomości: 3006
  • Attack: 85
    Defense: 99
    Attack Member
  • Reputacja 71
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 22, 2009, 13:14:35 pm »
Właściwie to pojawił się jeden nowy rodzaj i kolejny jest na horyzoncie. Nie mamy nazw na te nowości, trzeba by się zastanowić nad klasyfikacją tak coby w zapowiedziach jasno określać jakiego rodzaju szykujemy grę.

Medico opisał bardzo ogólnie schemat gry typu Granica. Doświadczenie pokazało, że takie gry nie muszą być duże. Mniejsza ilość graczy pozwala poznać historię z różnej perspektywy, zarówno z oczu postaci pierwszoplanowej jak i postaci drugorzędnej. Gracz może być jednocześnie zabójcą i ofiarą. Przechodzenie pomiędzy postaciami jest i powinno być płynne. 
Gracze tworzą zdarzenia tak jak pisał Medico, tworzą zdarzenia ale trzymają się granic określonych przez Org. Ciekawe jest to, że Org gra cały czas a aby to było możliwe Org wplątuje w historię rzeczywistość i siebie.

Wiele elementów takiej gry osadzonych jest w rzeczywistości, do znanych elementów, do przebitek z życia, filmów itd itd. Granica miała dużo wspólnego z Gim27, psycholog nazywał się Łukasz Nieścierewski, a pedagog Maciej Tomaszewski. Osadzenie w rzeczywistości sprawia, że gra trafia głębiej, jest bardziej wstrząsająca i emocjonalna. To żelazny punkt gier tego typu. I od razu wytłumaczę, nie jest powiedziane, że taka gra nie może się toczyć w jakimś wydumanym świecie, nawet w takich realiach można się mocno odnieść do rzeczywistości i wstrząsnąć graczem.

W grze tego typu nie ma granic. Czas, rzeczywistość, przestrzeń, wszystko się przesuwa.

Fabuła i scenariusz. Może wynieśliście wrażenie, że czegoś takiego w ogóle nie ma. To mylne wrażenie, i jedno i drugie istnieje i jest mocne. Ba po prawdzie, to można odnieść wrażenie, że gra bywa bardzo mocno kierowana. Że jest liniowa. Tylko, że owa liniowość pojawia się w zgodzie między prowadzącym a grającym. Gracz sugeruje, Org koryguje, naprowadza. Odgrywamy fragment, zamykamy oczy, wracamy na miejsca, inny czas, zamykamy oczy i wszystko to idzie do przodu tworzy historię. W trakcie gry wszyscy czują historię, sama zaczyna wyłazić. Można odnieść wrażenie, że to nie my gramy tylko ta opowieść się przeciska tak samodzielnie.

Ostatnie zdanie brzmiało dziwnie prawda? I tak jest, te gry są i będą dziwne. Tylko dziwni ludzie mogą w nie grać. Ludzie gotowi otworzyć się, poddać nurtowi opowieści, przeżyć coś. Ta gra jest przeznaczona tylko dla osób dojrzałych emocjonalnie. Po dwugodzinnej grze są emocje, po grze trwającej 5 godzin, nie wiem co by było.

Zgłaszając się do takich gier, trzeba się poważnie zastanowić i zgodzić dostosować do pomysłów prowadzącego. To już taka nie do końca zabawa. To jest Performance  Właściwie przy takiej grze widzowie by się nie nudzili jak przy normalnej dramie.

Gra a film
Jest to najbardziej filmowy rodzaj LARPów jaki istnieje na tej liście. To właściwie jest film. Sceny się przeplatają, załączają w różnych momentach, skaczą. Raz jesteś kolesiem w dżungli światło gaśnie a ty leżysz w szpitalnym łóżku otwierasz oczy i dżungla to wspomnienie tylko. Toczy się romans w szpitalu, ale zasypiasz i znowu dżungla  i przeżycia. To się da oglądać. To jest płynne.

Chyba nic nie pominąłem, przeczytajcie i pytajcie, lepiej rozstrzygnąć tu wątpliwości przed kolejną tego typu grą.

Offline Medico

  • Epidemia
  • ****
  • Wiadomości: 793
  • Attack: 215
    Defense: 152
    Attack Member
  • Reputacja 47
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 22, 2009, 22:08:52 pm »
Dobrze by pewnie było gdyby osoby chętne zadeklarowały się tu, że interesuje je taki rodzaj LARP'a.

Ja bym chciał wziąć w czymś takim udział, ale myślę, że nie może być takich LARPów zbyt często, ponieważ nie można dać się do nich przyzwyczaić graczom. Wtedy nie wywoływały by już tak silnych emocji.
"W żadnym z miast na świecie śnieg nie ma tak krańcowych humorów jak w Warszawie; nigdzie nie potrafi tak szybko i tak beznadziejnie zmienić się w brudne, dręczące błoto, ale też nigdzie nie pada z takim wdziękiem jak w tym mieście." Zły, Tyrmand

Offline Kopciuch

  • Nosiciel
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Attack: 94
    Defense: 95
    Attack Member
  • Reputacja 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • GHOST
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 22, 2009, 22:19:25 pm »
chętnie wezme w czymś takim udział. Poeksperymentujmy :D

Offline Ada

  • Wirus
  • ***
  • Wiadomości: 329
  • Attack: 95
    Defense: 97
    Attack Member
  • Reputacja 32
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rodzaje LARPów
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 22, 2009, 22:20:59 pm »
Ja, jeżeli o tą dojrzałość... Hmmm... Otwarta to jestem, dziwna chyba też. Jestem na tak. Chciałabym to zobaczyć na żywo. Chcąc to zobaczyć, chcę to przeżyć.

Tags: